Převedení zaměstnance na jinou práci

29.07. 2017
Dotaz: 

Od 17.8.2016 jsem na neschopence. V září musím nastoupit do práce, pracuji jako vrátná. Mám to uvedeno i ve smlouvě. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Zaměstnavatel přijal za mne náhradu na smlouvu a teď zamýšlí, že mě převede na jinou práci. Má na to nárok? Jak se mám bránit? Jsem invalida I. stupně a nemohu pracovat celý den ve stoje ani celý den sedět. Zaměstnavatel má kromě hlídací služby dílnu, kde mají práci buď ve stoje, nebo u ní musí sedět.

Odpověď: 

Dle § 41 Zákoníku práce, ods. 1, 2, 3:  

(1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,

a) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

b) nesmí-li podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání,

c) koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství,

d) jestliže to je nutné podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví v zájmu ochrany zdraví jiných fyzických osob před infekčním onemocněním,

e) jestliže je toho třeba podle pravomocného rozhodnutí soudu nebo správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku,

f) je-li zaměstnanec pracující v noci na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb uznán nezpůsobilým pro noční práci,

g) požádá-li o to těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu, která pracuje v noci.

 (2) Zaměstnavatel může převést zaměstnance na jinou práci,

a) dal-li zaměstnanci výpověď z důvodů uvedených v § 52 písm. f) a g),

b) bylo-li proti zaměstnanci zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním ke škodě na majetku zaměstnavatele, a to na dobu do pravomocného skončení trestního řízení,

c) pozbyl-li zaměstnanec dočasně předpoklady stanovené zvláštními právními předpisy pro výkon sjednané práce, avšak v tomto případě nejdéle celkem na 30 pracovních dnů v kalendářním roce.

(3) Není-li možné dosáhnout účelu převedení podle odstavců 1 a 2 převedením zaměstnance v rámci pracovní smlouvy, může ho zaměstnavatel převést v těchto případech i na práci jiného druhu, než byl sjednán v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil.

V případě, že byste Vaši novou pozici nezvládala ze zdravotních důvodů, můžete i Vy podat žádost o převedení na jinou práci. Tuto žádost je třeba doložit posudkem poskytovatele pracovnělékařských služeb ("závodní" lékař) potvrzujícím, že jste dlouhodobě pozbyla způsobilost konat dosavadní práci. Pokud Váš zaměstnavatel závodního lékaře nemá, posouzení provádí Váš praktický lékař.

Na základě žádosti o převedení na jinou práci je zaměstnavatel povinen Vás do 15 dnů převést na práci, která je pro Vás z hlediska zdravotního stavu vhodná. Pokud tak neučiní (a to i v případě, že jinou pro Vás vhodnou práci nemá), máte dle § 56 písm. a) Zákoníku práce právo na okamžité zrušení pracovního poměru s nárokem na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.

Vzory žádostí naleznete na našem Informačním portálu.

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.