Načasování příspěvku na zvláštní pomůcku

21.05. 2017
Dotaz: 

Otec (60 let) letos přišel o obě nohy (stále je v nemocnici na LDN, na RHB se teprve chystá) a já pro něj stavím svépomocí bezbariérovou koupelnu. Dotaz tedy zní: může nám praktický lékař napsat pomůcky (madla, sedátko do sprchy) již teď, i když je otec stále v nemocnici a předpokládaný návrat domů je až po RHB, nebo musíme počkat, až se otec vrátí domů, a pak teprve o předpis zažádat?

Odpověď: 

Bohužel se obávám, že pro Vás nebudu mít moc pozitivní informace. S předepsáním sedačky do sprchy je třeba počkat až po propuštění otce do domácího ošetřování. V době hospitalizace mu nemohou být předepsány pomůcky hrazené pojišťovnou, protože by byly uhrazeny z financí, které od pojišťovny dostává nemocnice, kde je otec hospitalizován, a pomůcky by tedy byly majetkem nemocnice.

Madla zdravotní pojišťovna bohužel nehradí vůbec, na jejich pořízení se nevztahuje ani žádný jiný příspěvek. Informace o pomůckách pro osoby s tělesným postižením, které hradí zdravotní pojišťovna, naleznete na našem Informačním portálu.

Na stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a WC a stavební materiál nezbytný k úpravě (zdivo, spojovací materiál, rozvody, kanalizace, trubky atd., nikoli však obklady, podlahové krytiny nebo sanitární keramiku) lze získat příspěvek od úřadu práce - příspěvek na zvláštní pomůcku, nicméně ani v rámci tohoto příspěvku by nebylo pořízení madel možno uhradit.

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.