Zdraví je důležitější než stud a strach

Inkontinence (česky řečeno „nechtěný únik moči“) je dle International Continence Society definována jako stížnost na jakýkoliv vůlí neovladatelný únik moči. Vzhledem k tomu, že se jedná o takto intimní záležitost, většina lidí trpící inkontinencí má strach a stud se poradit a vůbec sdělit, že inkontinencí trpí. A z toho vychází i názor, že jednou z největších překážek v léčení úniku moči je strach vyhledat odbornou pomoc. 

Inkontinence moči patří mezi zdravotní obtíže, kdy člověk není schopen vědomě regulovat odchod moči z těla ven. Dřívějším předsudkem bylo, že se jedná o problém převážně starší generace, ale nemusí to být pravidlo.

Dalším zbořeným mýtem je, že se jedná pouze o problém žen. I muži mohou trpět inkontinencí, ačkoliv častější výskyt bývá opravdu u žen.

Typy inkontinence

 • Stresová inkontinence:
  Často je spojována s oslabením svalů pánevního dna, což může být po porodu, gynekologickém zákroku či úrazu pánve.
  Léčba je zde možná neoperativním přístupem, tedy cvičením (posilováním pánevního dna). Zde můžete najít cviky proti inkontinenci.
 • Urgentní inkontinence:
  Je považována za druhou nejčastější formu nechtěného úniku moči, a to také z důvodů, že pacienti často trpí urgentní inkontinencí společně se stresovou inkontinencí. Při urgentní inkontinenci pociťuje pacient naléhavé neovladatelné nucení k vykonání malé potřeby, kterému musí ihned vyhovět. Často je pozorována při infekci močových cest.
 • Reflexivní inkontinence:
  Při reflexivní inkontinenci vychází z poruchy v centrálním nervovém systému, a proto může být tento typ inkontinence příznakem neurologického onemocnění či být důsledkem poranění mozku nebo míchy.

Jak na inkontinenci aneb řešení inkontinence

Není třeba se inkontinence bát, jelikož má řešení. Močový měchýř, na který lidé s těmito obtíži žehrají, je dutý svalový orgán, jenž dokáže udržet až půl litru tekutin. Při jeho vyprazdňování se do procesu zapojují dolní části bederní míchy, svalovina močového měchýře. Díky práci stěny měchýře se uvolňuje zevní svěrač, přes který je člověk schopen vědomě ovládat vyprazdňování.

Tudíž správné fungování, je výsledkem více částí těla. Nejčastější příčinou inkontinence je právě ochabnutí svalstva pánevního dna nebo pojivové tkáně.

Posilování pánevního dna, tzv. Kegelovo cvičení, je první možnost řešení problému s inkontinencí. Různé informace o cvicích je možné sledovat na webu, kde je toto rozděleno na sekci cviky při inkontinenci pro ženy a cviky při inkontinenci pro muže.

Další možností je mini invazivní chirurgie a TVT pásky. Jedná se o zákrok malého řezu, kde se pod močovou trubici vkládá páska ze speciálního materiálu. Jedná se o pásku TVT (beznapěťová poševní páska, tedy Tension Free Vaginal Tape).

Páska nadzvedne část močového měchýře a trubici do přirozené polohy, ve které pak nedochází k nechtěnému úniku moči. Operace se provádí v lokální anestezii za spolupráce pacientky a bývá do 1 hodiny zvládnuta.

Pokud si ženy a potažmo i muži nechtějí nechat zasahovat do osobního života (společenské a kulturní vyžití, sportovních aktivity a třeba i sexu), je vhodné, aby do doby úplného vyřešení problému se používaly inkontinenční prostředky (vložky, ochranné spodní prádlo, natahovací pánské spodní prádlo apod.), která zajistí, že se veškeré aktivity mohou vykonávat.

Kdo by měl jen zájem vyzkoušet produkty při inkontinenci, je možnost zdarma na webových stránkách pro ženy vzorek a pro muže vzorek zdarma. Výhodou je zde nejen možnost vyzkoušení, ale také dovezení v diskrétním baličku, takže nikdo neví, co vám přišlo.

Nenechte, aby toto onemocnění zasahovalo do vašeho života nebo do života vašich blízkých.

Tomáš Bláha

 

Datum: 
25.08. 2017